Projektowanie ogrodów jest prawdziwą sztuką. Wbrew pozorom, nie wystarczy tu jedynie estetyczne ułożenie roślin, które mają kwitnąć w odpowiedniej kolejności tworząc piękne efekty wizualne. Pamiętajmy, że projektowanie musi brać pod uwagę nie tylko wygląd terenów zielonych, ale też takie elementy, jak nawadnianie czy architektura ogrodowa. Wszystko to musi ze sobą współgrać, by stworzyć użyteczny i piękny ogród.
Rozpoczynając przygodę z projektowaniem, należy ustalić, z jakiego gatunku trawy będą trawniki. Staną się one bazą do dalszej pracy. Trzeba też określić, jakich ilości wody będzie potrzebowała trawa. Zanim ją wysiejemy, będziemy mogli zainstalować stosowne systemy nawadniania. Znając wymagania konkretnych roślin, wybierzemy te, które będą transportowały wodę w optymalnych ilościach.
W przypadku trawników na pewno sprawdzą się zraszacze. Kwiaty różnego typu będą najlepiej kwitły, gdy zapewnimy im nawadnianie kropelkowe, które idealnie dozuje wodę i nawóz. Takie rozwiązanie jest też dobre, jeśli chodzi o skalniaki. Pamiętajmy, że aby woda nie była marnowana, zaleca się inwestowanie w oczka wodne, z których będzie ona pobierana., w razie potrzeby, to też do oczka wróci jej nadmiar.
Projektując plany ogrodów, pamiętajmy o tym, by,że podlewanie ogrodów należy zrobić tak skonstruowane, by nie zaburzało estetyki architektury ogrodowej. Aby ławki, altany, tarasy i odmienne części doskonale prezentowały się na tle bujnej roślinności, perfekcyjnie jest wybrać system nawadniania biegnącego pod ziemią. Wtedy całość będzie nie tylko sprawnie nawadniana. Pozostanie ponadto piękna i będzie sprawiała wrażenie naturalnej, powstałej bez ingerencji człowieka.